Фидер риболовътДобавена на 27 Ноември 2009
Фидер риболовът не е само мързеливо замятане на хранилката и чакане нещо да се случи, както си мислят повечето риболовци. Един от най-добрите фидер майстори е Анди Финдлей, а всичко което той прави си има рациoнално обяснение. Тук Анди споделя своите идеи. Фидер риболовът е много успешен метод, с който се хваща много риба, а м позволява да се облавят участъци, недостижими за другите похвати. Както и при всеки друг вид риболов, да знаете кога да ловите на него е ключът към успеха. Няма смисъл да се опитвате да ловите на фидер когато условията са такива, че не ви позволяват да хванете на него повече, отколкото с друг вид риболов, затова изборът на момента е решаващ.
ТОЧНОСТ
Точността е най-важното нещо, което трябва да постигнете при риболова на фидер. Да сте прецизни в само някои от замятанията не е достатъчно за успеха. Трябва да бъдете точни през цялото време и да мятате фидера в малък радиус дори и на голяма дистанция. Анди Финдлей споделя, че абсолютно винаги застопорява влакното на клипса на шпулата на макарата, независимо къде и какво лови. Причината за това е проста - така се хваща повече риба, защото за- мятанията се концентрират на малка площ и рибата знае къде да чака за следващата порция храна. За да определите на каква точно дистанция да застопорите влакното, сложете една оловна тежест, с тегло като на фидера, на края на линията и така установете желаната дистанция. Друга полезна хитринка е да вържете стопер на основното влакно точно зад клипса на шпулата. Така, ако по някаква причина ви се наложи за освободите влакното от клипса, ще знаете винаги къде да го застопорите отново без да губите време в безсмислено търсене на предишната дистанция.
КАКЪВ ФИДЕР?
Изборът на хранилката зависи от това къде и какво ще ловите, а за размера - колкото е по-голяма рибата, толкова по-голям е и фидера. Телената хранилка е добра за по-плитки водоеми, защото конструкцията й предполага, че захранката ще излезе от нея почти веднага след удара с повърхността на водата. Обратно, фидерите с пластмасово тяло и отворени краища са по-подходящи за по-дълбоки водоеми, понеже липсата на дупки задържа захранката докато хранилката не падне на дъното и не разпилее съдържанието на голяма площ - нещо, което никога не е удачно. Хубаво е и да имате една много голяма хранилка, с която да направите легло от захранка на избраното място преди да започнете същинския риболов.
МОНТАЖЪТ
Анди Финдлей твърди, че използването на фикисран фидер винаги е за предпочитане, защото така се постига самозасичане на рибата и категорична индикация по върха на пръчката. Също така е добре в началото на повода да се прави усукан клуп с дължина 5 см, който освен че действа като рамо и предотвратява заплитания, действа и като амортисьор, предпазващ възела от късане. Самата линия се прави много просто:
- Връзвате вирбел с карабинка на края на основното влакно и за вирбела закачате хранилката и повода с куката. Важното тук е да сложите първо повода и едва след това да закачите хранилката, но с "гръб" към повода, за да не се трие в него. Когато стане дума за размера на куката, особено при монтаж "на косъм", той трябва да е малък. Малката кука е по-лека и по-лесно влиза в устата на рибата, а и малките куки винаги са по-остри. На косъм можете да закачате не само царевица, но и тесто и подхранка, стига да използвате верния подход. Вземете малка телена спирала, дълга около 1 - 1.5 см и я вържете за извивката на кукичката, така че да виси на около 0.5 см от куката. Вземете малко тесто или лепкава подхранка, сплескайте го и го увийте около спиралката.
А) прегънете влакното и направете малък клуп в края с двоен възел;
Б) на полученото клупче no-късно ще привържете повода;
В) усучете двете успоредни влакна – основното и останалия от повода край, въртейки двата края в различни посоки;
Г) когато усучете 10-15 см направете нов двоен възел.
ПОЗИЦИЯ НА ПРЪЧКАТА
Не винаги е необходимо прътът да сключва прав ъгъл с влакното, защото понякога това не е лесно да се постигне - поради обрасли или каменисти брегове, където поставянето на стойката не е лесно. Доста по-остър ъгъл е достатъчен да регистрирате кълването, а и така не се налага да се въртите настрани, за да следите върха. Можете почти да насочите пръта към мястото, където ловите. Така няма да местите върха когато ловите фиксирано за шпулата влакно, защото веднъж паднал във водата фидерът трябва да остане на място. Най-важна обаче си остава практиката - това е единственият начин да станете добри във фидер риболова. Приложете тези правила следващия път и ще видите, че ще хванете повече риба!
други статии от тази категория
Тънкости при риболова на щука Щуката е атрактивен и популярен хищник, обект на целогодишен риболов у нас. Носи й...добавена на 16 Септември 2011 | предледана 41856 пъти
Зимен Риболов Зимният риболов е един много интересен и пълен с емоции. Единствените изисквания,...добавена на 17 Май 2010 | предледана 6813 пъти
Риболов на леко Това е един от най - разпространените и най - увлекателни начини на риболов. Почти...добавена на 26 Октомври 2009 | предледана 10083 пъти
Морунашът - познатият непознат В миналото морунашът се считаше за рядка и слабо позната риба у нас. В стари...добавена на 05 Януари 2010 | предледана 8554 пъти
ОНЛАЙН МАГАЗИН
Фенер Led Lenser P6 - Flashlight Led Lenser 130 Lumens
ЦЕНА: 93,00 лв
Поръчай
Панталон Helikon-tex SFU Coyote Nyco Ripstop
ЦЕНА: 85,00 лв
Поръчай
Челник Led Lenser H14 - Head Lamp Led Lenser 210 Lumens
ЦЕНА: 235,00 лв
Поръчай
Челник Fenix HP10 - Head Lamp Fenix HP10 225 Lumens
ЦЕНА: 120,00 лв
Поръчай
ЯКЕ J0043 ВОДО И ВЕТРОНЕПРОПУСКЛИВО SG, MTex МЕМБРАНА
ЦЕНА: 285,00 лв
Поръчай
Фенер Fenix E05 27 Лумена -Flashlight Fenix E05 27 Lumens
ЦЕНА: 35,00 лв
Поръчай