Тайните на стикаДобавена на 10 Ноември 2009
Когато стане дума за риболов на река с пръчка и макара и в разговора се намесят английските традиции, то неминуемо в такъв случай въпросът е как да се извлече максималното от риболова с мач пръчка и плувка тип "стик". Този риболов не е много популярен у нас, но определено има много положителни страни, които, ако бъдат усвоени, могат да се превърнат в пълен живар-ник и изпълнен с емоции излет.
И така - кои са правилните такъми за целта ?
На първо място това е риболов, при който се налага да се вдига бързо от водата много влакно, което от своя страна налага употребата на мачове с бърза акция и по-твърд връх. Това позволява да се засича своевременно, не грубо, с късо движение, докато с мек връх това действие е трудно осъществимо. Що се отнася до макарата, най-важно е шпулата и да е напълнена до ръба с влакно, а самият ръб да е чист, за да се изнизва влакното лесно при изтичане. Полезно може да се окаже полирането му със спрей за мебели. Самото влакно, за разлика от типичния риболов на мач в спокойна вода, не е потъващо. За риболов със стик е необходимо тънко, качествено, плуващо влакно с дебелина в порядъка на 0.14 -0.16 и съответно по-тънък повод, но това зависи от конкретната ситуация. И все пак - защо със стик? На първо място, стикът позволява да се представя стръвта на различни дълбочини, което го прави подходящ за много ситуации. Може да се изтича със скоростта на течението или пък да се задържа, понеже се прикрепя за влакното в долната и горната му част и не потъва както ваглерите. Още един плюс се дължи на дизайна на плувката, благодарение на който със стик може да се регистрират кълванета, още докато стръвта потъва. Целта тук е да се задържи интереса на рибата и тя да се храни на мястото, на което ловите. Ако храните прекалено много, пасажът може да започне да преследва храната надолу по течението и така да се отдалечи от вас и обратното - прекалено малко подхранка и рибата ще тръгне нагоре по течението. Като хвърляте или стреляте с прашка хранителни частици (бял червей, кастери, коноп и др.) на всяко замятане, поддържате постоянен малък поток от хранителни частици. Бабушките имат склонност да се издигат нагоре във водния стълб, така че бъдете готови за риболов на пропадане. При вятър това също може да се случи заради пречупването на светлината от вълничките -рибата не вижда обектите по брега и не е толкова предпазлива. Общото правило е: когато има много кълванета, хранете много, и обратното - намалете храната, когато не върви, но винаги подхранвайте, дори и в съвсем скромни количества.
Носете със себе си различни видове стикове, за да покриете различни ситуации!
Има 4 вида стикове :
Върхът и тялото на стика са изработени от леко дърво, като балса, докато килът е направен от по-тежки материали, като бамбук, пластмаса, метал или тежко, потъващо дърво. Тези комбинации от тежки и леки материали дават стабилността на този вид плувки. Изборът на подходяща големина е от решаващо значение за доброто подаване и представяне на стръвта. Съветът тук е да се ползва стик, който носи по една сачма No.6 на всеки 30 см от дълбочината на избраното място, а ако течението е силно - сачмата вече е No.4 за всеки 30 см дълбочина.
1. Този модел стик има балсов връх, no-тънък от тялото с изразено "рамо" и кил най-често от бамбук. Подходящ е за задържане, а тежкият кил е предимство при замятане и вятър.
2. Някои плувки имат характерно удебеление на края на кила, което действа като стабилизатор при вятър и бурна вода.
3. Стиковете с метални килове са много чувствителни и улесняват риболова на задържане. Те са по-добри от тези с бабмбуков кил при бурна вода.
4. Това е класическият стик със заоблен връх и е стандартният модел при риболов на изтичане.
Когато избирате къде да храните, уверете се, че можете да хвърляте до там и да храните точно. Това очевидно става толкова по-трудно, колкото по-далече се опитвате да ловите. Бабушката понякога се измества зад хранената линия и затова е оправдано в такива случай да се замята малко по-навътре.
Има четири основни методи за представяне на стръвта със стик. С практика ще се научите как да ги комбинирате, за да се пригодите към вечноменящите се условия на риболов на реките. Всичките четири могат да бъдат постигнати чрез променяне на утежнението или с промяна на скоростта, с която влакното се изнизва от шпулата. Това може да се прави посредством придържане на влакното между пръстите, да се остави просто да се изнизва от макарата или да се спре с поставяне на пръста на шпулата.
На изтичане
Воденето на плувката със скоростта на течението е най-естественият начин за представяне на стръвта, но не винаги е лесно да се осъществява контрол върху линията във всеки един момент. Това може да бъде убийствен метод през лятото, когато рибата се движи повече в търсене на храна.
На пропадане
За ситуации, когато рибата се издига към повърхността, за да посрещне частиците храна, които й подавате. Ловете доста над дъното и използвайте малки плувки, които носят малко тежест. Разпръснете сачмите така, че стръвта да пропада бавно. Като хвърляте по начин, по който линията се приводнява изпъната надолу по течението след плувката, стръвта ще пропада, описвайки дъга и кълванетата ще бъдат лесно забелязвани.
На повдигане и спускане
Понякога в трудни дни можете да предизвикате рибата, като карате стръвта да се издига и спуска докато изтича по течението. Това се постига като нагласите плувката така, че стръвта да стига до дъното и да сложите съвсем малко утежнение в последните 50-80 см преди повода. Чрез леко задържане принуждавате стръвта да се издигне и после да се спусне пак до дъното.
На задържане
При студена вода този метод определено има предимство. Като фиксирате плувката на 15-60 см повече от действителната дълбочина, можете да водите бавно стръвта по течението, подавайки стръвта точно пред рибата, за да не им се налага да се движат много, за да стигнат до храната.
други статии от тази категория
МАЛКИ ТАЙНИ ПРИ УЛОВА НА ПЛАТИКА Платиката е особено желан за рибаря трофей. Но не е така лесно да се хване тази...добавена на 10 Ноември 2009 | предледана 17882 пъти
Заблуди при риболова с воблер През последните две-три години в българския риболовен печат се изписаха стотици...добавена на 18 Юни 2010 | предледана 26644 пъти
РИБОЛОВ С КЛЬОНК Без всякакви уговорки,днес сомът е най-голямата сладководна риба у нас./моруната...добавена на 07 Август 2010 | предледана 14784 пъти
Риболов на Щука Щуката е един от сериозните представители на хищниците. Тя е желан обект за много...добавена на 01 Март 2010 | предледана 34733 пъти
ОНЛАЙН МАГАЗИН
Saji TS-20 170 \"Hunter\"
ЦЕНА: 650,00 лв
Поръчай
Челник Led Lenser H14 - Head Lamp Led Lenser 210 Lumens
ЦЕНА: 235,00 лв
Поръчай
Focus Centurion Pole 6006
ЦЕНА: 91,00 лв
Поръчай
ЗИМНА ШАПКА Н 011
ЦЕНА: 25,00 лв
Поръчай
Фенер Fenix TK21 449 Лумена -Flashlight Fenix TK21 499 Lumens
ЦЕНА: 160,00 лв
Поръчай
Tермо бельо Helikon-Tex US LVL 2 Oliv Full Set
ЦЕНА: 109,00 лв
Поръчай